Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowe południe: Mikołów 2013. Konkurs sprowadza do Mikołowa filmowców z całej Polski

BS
Krzysztof Paliński i Tomasz Szwiec na planie zdjęciowym filmu o rudzkiej grupie "Gang Olsena", prezentowanego podczas "Filmowego południa"
Krzysztof Paliński i Tomasz Szwiec na planie zdjęciowym filmu o rudzkiej grupie "Gang Olsena", prezentowanego podczas "Filmowego południa" Filmowe Południe: Mikołów 2013
"Filmowe Południe" Mikołów 2013. Do mikołowskiego konkursu filmów amatorskich i niezależnych zakwalifikowali się twórcy z całej Polski. To już czwarta edycja konkursu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Filmowe południe: Mikołów 2013
W sali kinowej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie co roku odbywają się projekcje amatorskich filmów kina niezależnego. To filmy konkursowe, nadsyłane do Mikołowa z całej Polski.

- Jesteśmy już bardzo dobrze rozpoznawalnym konkursem, co roku wpływa do nas około 50 propozycji filmowych z całego kraju - mówi Wojciech Szwiec, organizator konkursu "Filmowe Południe" i wiceprezes mikołowskiego Centrum Społecznego Rozwoju.

W tym roku komisja kwalifikacyjna do projekcji konkursowych wybrała 24 propozycje filmowe, które prezentowano od 14 do 16 listopada. Nad organizacją konkursowych pokazów kina niezależnego czuwają zawsze mikołowscy filmowcy. - W Mikołowie kino niezależne ma bogatą historię i bardzo dobrze zaplecze, działa tu najstarszy amatorski klub filmowy w Polsce, dzięki temu wyróżniamy się na tle innych tego typu konkursów kina niezależnego, chodzi przede wszystkim o mikołowską publiczność, na innych pokazach konkursowych organizatorzy niejednokrotnie oglądają filmy tylko z uczestnikami konkursu i jury, "Filmowe Południe" co roku odnotowuje jeszcze większą frekwencję - przyznaje Wojciech Szwiec.

Jak co roku nagrody przyznawano w dwóch kategoriach: Nagroda specjalna Filmowego Południa dla najlepszego filmu z województwa śląskiego i I nagroda wraz ze statuetką Filmowego Skarbnika. Pierwsza z nagród powędrowała do Natalii Jacheć za film "Pan Sowa". Nagrodę w kategorii ogólnopolskiej odebrała ekipa częstochowska Marcin Frąc i Jakub Dunala za film "FAŻKM".

- To co ciekawe w naszym konkursie, to też młodzieżowe jury, amatorskie kino niezależne oceniają nie fachowcy, na co dzień związani z operatorką, montażem, czy reżyserią. ale amatorzy zafascynowani kinem niezależnym - opowiada Wojciech Szwiec. Co roku Filmowe Południe uatrakcyjniają także spotkania z filmowcami i projekcje kina niezależnego lokalnych twórców.

W tym roku zaprezentowano m.in. film "Gang Olsena".

Publiczność "Filmowego Południa" miała okazję zapoznać się z kinem niezależnym lokalnych twórców
Podczas tegorocznego konkursu zaprezentowano krótkometrażowy dokument Krzysztofa Palińskiego i Tomasza Szwieca "Kilka chwil", poświęcony zespołowi Gang Olsena. W tym roku grupa z Rudy Śląskiej obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. - To był film, który od początku chcieliśmy zaprezentować szerszej publiczności w Mikołowie. Powstawał od początku tego roku, pokaz premierowy odbył się na wiosnę, teraz obraz udało nam się przedstawić publiczności mikołowskiej - mówi Wojciech Szwiec. "Filmowe Południe" uatrakcyjnił też występ Bogdana Simińskiego i Andrzeja Papy Gonzo z zespołu Gang Olsena.

"Kilka chwil "
Film K. Palińskiego i T. Szwieca to dokumentalny zapis historii zespołu, począwszy od pierwszych lat do chwili obecnej, stanowi jubileuszowe podsumowanie 25 lat istnienia grupy.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto