Lekcja nieśmiecenia – dołącz do IV edycji konkursu!

Materiał informacyjny HENKEL POLSKA
Odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego, a co za tym idzie kształtowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, jest niezwykle ważne dla przyszłości całej planety. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają pedagodzy, ponieważ nauka przez zabawę to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przyswojenie wiedzy na temat szeroko pojętej ekologii. Już po raz czwarty firma Henkel, wraz z Fundacją Nasza Ziemia, zapraszają na „Lekcje Nieśmiecenia”. To edukacyjny projekt dla przedszkoli, szkół podstawowych i placówek oświatowych, którego celem jest uzmysłowienie dzieciom, jak istotne dla otaczającej nas przyrody jest segregowanie śmieci. Dla nauczycieli i opiekunów przygotowano bezpłatne materiały, a kampanii towarzyszy kreatywny konkurs, w którym do wygrania są stacje do nauki selekcji odpadów oraz granty finansowe.

„Lekcje Nieśmiecenia” zadanie konkursowe

„Lekcja Nieśmiecenia" to kampania, która od 2020 roku wspiera instytucje oświatowe w promowaniu postaw ekologicznych związanych z segregacją śmieci. Jednak projekt „Lekcja Nieśmiecenia" to nie tylko „zielona" teoria, ale także kreatywny konkurs, w którym do wygrania są stacje do nauki selektywnej segregacji odpadów. Korzysta już z nich aż 60 placówek, wyróżnionych w trzech poprzednich edycjach kampanii. Teraz dołączy do nich kolejnych 20 laureatów w IV edycji. Dodatkowo, po raz pierwszy, szkoły i placówki oświatowe mają również możliwość wygrania grantów finansowych w wysokości 3000, 2000 i 1000 złotych.

W tym roku zadaniem uczestników jest zorganizowanie kampanii promocyjnej na rzecz idei nieśmiecenia. Projekt powinien zawierać plan, opis i cel działań, a także informację kto będzie adresatem kampanii: społeczność placówki oświatowej lub lokalnej, czy rodzice. W pracy konkursowej uczniowie lub podopieczni placówki, wspólnie z koordynatorem, mają także za zadanie przedstawić i opisać narzędzia promocyjne. Może to być film, plakat, piosenka czy komiks oraz wskazać, gdzie zostaną wykorzystane.

Uwaga: prace konkursowe można zgłaszać do 13 maja, a wszystkie szczegóły dotyczące konkursu „Lekcja Nieśmiecenia" dostępne są na stronie www.lekcjaniesmiecenia.pl.

Ekoteoria, czyli bezpłatne materiały dla nauczycieli

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania ekologią, który bezpośrednio łączy się z pogarszającym się stanem środowiska naturalnego na świecie. Troska o naturę powinna być priorytetem całego społeczeństwa, ale niewątpliwie to dzieci, jako przyszłe pokolenie, mają największy potencjał zmiany obecnego stanu przyrody poprzez swoje codzienne wybory i działania. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać rozwój ich świadomości ekologicznej już od samego początku ścieżki wychowawczej i edukacyjnej. Zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz uczestnictwo w ekoprojektach to doskonałe metody zapoznawania przedszkolaków i uczniów z takimi tematami, jak różnorodność ekologiczna, recykling, znaczenie roślinności dla jakości powietrza czy selekcja odpadów. Dzieci powinny doświadczyć tego, o czym słuchają czy czytają, by zrozumieć znaczenie i sens danych działań. Nie można również zapomnieć o tym, że niezwykle ważną rolę pełnią wzorce społeczne osób dorosłych. Poprzez własne zachowanie, rodzice i nauczyciele pokazują najmłodszym, jak zwykłe, proste codzienne działania pozytywnie wpływają na całe środowisko. Gry planszowe i miejskie, projekty plastyczne i multimedialne, wizyty w parkach przyrodniczych czy udział w konkursach mogą być doskonałą okazją do nauki w sposób przystępny i angażujący.

Dlatego też firma Henkel i Fundacja Nasza Ziemia przygotowały dla nauczycieli i opiekunów z placówek biorących udział w projekcie bezpłatne materiały edukacyjne, dostosowane do wszystkich etapów nauczania i przedstawiające w ciekawy sposób różnorodne aspekty ekologii.

Zostań koordynatorem edukacyjnej kampanii w Twojej placówce! Dołączcie do „Lekcji Nieśmiecenia" – atrakcyjne nagrody czekają!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lekcja nieśmiecenia – dołącz do IV edycji konkursu! - Nasze Miasto

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto