Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od piątku 25 licealistów z Ukrainy uczęszcza do jedynego w powiecie mikołowskim oddziału przygotowawczego. Niebawem będzie kolejny oddział

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Od piątku 25 licealistów z Ukrainy uczęszcza do jedynego w powiecie mikołowskim oddziału przygotowawczego. Niebawem będzie kolejny taki oddział na terenie I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie, z uwagi na duże zainteresowanie ze strony młodzieży ukraińskiej.

Od piątku, 1 kwietnia 2022 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie funkcjonuje jedyny w powiecie mikołowskim oddział przygotowawczy, w którym będzie uczyć się młodzież z Ukrainy. Młodzi ludzie po przyjeździe do Polski w poszukiwaniu schronienia przed działaniami militarnymi, jakie prowadzi Rosja na terenie ich ojczystego kraju dostali szansę na edukację oraz kontynuowanie nauki, przerwanej przez wojnę. Dokładnie w piątek odbyło się uroczyste przyjęcie dwudziestu pięciu ukraińskich uczniów do nowo otwartego oddziału przygotowawczego. W poniedziałek, 4 kwietnia młodzież z Ukrainy zasiadła już w szkolnych ławkach i wzięła udział w pierwszych zajęciach lekcyjnych.

Oddziały przygotowawcze ułatwieniem dla uczniów i nauczycieli

Ze względu na działania zbrojne, jakie od ponad miesiąca mają miejsce na Ukrainie, wschodnią granicę Polski wciąż przekraczają obywatele ogarniętego wojną kraju. Wśród nich są również dzieci i młodzież w różnym wieku, którzy przede wszystkim szukają schronienia, ale też potrzebują pomocy w codziennym życiu oraz przystosowywaniu się do nowego otoczenia, a także innej rzeczywistości. Jedną z możliwości dla młodych ludzi w wieku szkolnym i przedszkolaków jest prawo uczęszczania dzieci oraz uczniów do placówek oświatowych. Z myślą o umożliwieniu im nauki w polskich szkołach, w dniu 12 marca 2022 roku została uchwalona ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Warto przypomnieć, że celem tworzenia oddziałów przygotowawczych jest nie tylko ułatwienie kształcenia uczniów obywatelstwa ukraińskiego w polskich szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych kadrze nauczycielskiej, ale przede wszystkim pomoc dzieciom i młodzieży z Ukrainy w zdobywaniu wiedzy. Te specjalnie zorganizowane jednostki adresowane są głównie do tych uczniów, którzy nie znają języka polskiego lub stopień jego znajomości nie jest na poziomie wystarczającym do codziennej nauki. W oddziałach przygotowawczych, dzieci i młodzież będą uczyć się języka polskiego, by w przyszłości móc kontynuować edukację w Polsce.

Jedyny oddział przygotowawczy w powiecie mikołowskim już otwarty

Oddział przygotowawczy został otwarty także w powiecie mikołowskim i funkcjonuje w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki. Skupia on młodzież z Ukrainy w wieku licealnym, licząc dokładnie dwadzieścia pięć osób – czyli tyle uczniów, ile maksymalnie może uczęszczać na zajęcia w ramach takiej jednostki. Są to osoby z klas dziewiątych, dziesiątych i jedenastych według systemu oświaty, jaki obowiązuje na Ukrainie.

Jak informuje Barbara Modzelewska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie, na terenie szkoły planowane jest otwarcie kolejnego oddziału przygotowawczego, który ruszy 11 kwietnia 2022 roku. – W tej chwili mamy jeden oddział przygotowawczy, który jest jedyną taką jednostką w powiecie mikołowskim. Z uwagi na to, że jest bardzo duże zainteresowanie nauką w szkole ze strony uczniów ukraińskich, planujemy uruchomienie następnego oddziału, który będzie funkcjonował od 11 kwietnia – mówi Barbara Modzelewska.

Wychowawcą jest nauczycielka matematyki z Ukrainy

W oddziale przygotowawczym w Mikołowie uczniowie z Ukrainy będą uczyć się języka polskiego oraz przedmiotów między innymi takich, jak język angielski czy matematyka, a także wezmą udział w zajęciach z wychowania fizycznego z podziałem na grupy. Młodzież ukraińska może też liczyć na pomoc językową podczas wszystkich lekcji. – Mamy osobę, która wspomaga nauczycieli na lekcjach ze wszystkich przedmiotów z wyjątkiem matematyki. Z tego przedmiotu bowiem zajęcia prowadzi pani nauczycielka matematyki, która jest Ukrainką i pełni też funkcję wychowawcy tej klasy, funkcjonującej jako oddział przygotowawczy – zaznacza dyrektor I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie.

W piątek było powitanie, a w poniedziałek rozpoczęła się nauka

Podczas uroczystego przywitania uczniów z Ukrainy, którzy będą uczęszczać do oddziału przygotowawczego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie, z ukraińską młodzieżą spotkali się przedstawiciele społeczności szkolnej oraz władz powiatu. W imieniu samorządowców, uczniów zza wschodniej granicy Polski powitał Starosta Mikołowski Mirosław Duży, w obecności członkini Zarządu Powiatu Grażyny Nazar oraz naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Iwony Smorz. Społeczność szkolną reprezentowała z kolei Barbara Modzelewska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki, która powitała uczniów z Ukrainy oraz zapewniła ich o wsparciu, a także pomocy, jakiej mogą oni oczekiwać na co dzień. Po części oficjalnej, w której nie zbrakło również występu szkolnego zespołu i wręczenia prezentów nowym uczniom szkoły, młodzież ukraińska została oprowadzona po placówce przez swoich polskich rówieśników.

Od poniedziałku, 4 kwietnia 2022 roku uczniowie z Ukrainy uczęszczają już na zajęcia lekcyjne, w które wprowadzają młodzież poszczególni nauczyciele. Młodzi ludzie będą też brać udział w zajęciach wychowawczych, które poprowadzi ich rodaczka, pełniąca funkcję wychowawcy w oddziale przygotowawczym oraz nauczycielka matematyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto