Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mariusz Dmetrecki przybliża historię Mikołowa

Damian Baran
To już trzecia publikacja Mariusza Dmetreckiego
To już trzecia publikacja Mariusza Dmetreckiego Damian Baran
"Dawno temu w Mikołowie. Kalendarium Historyczne do 1939 r." to najnowsza publikacja Mariusza Dmetreckiego.

Książka ta jest kalendarium historycznym od początków istnienia człowieka na terenie Mikołowa (nie chodzi o początek organizacji miejskiej). Autor sięga tutaj do chrystianizacji, a nawet czasów wcześniejszych, a kończy na 1939 roku.


- Dlatego na tym roku, gdyż są inne wydawnictwa, które mówią o XX w. bardziej szczegółowo, na przykład publikacja dr Bębenka, który omawia początki drugiej wojny światowej w Mikołowie - mówi Mariusz Dmetrecki.

Dotychczas powstało kilka publikacji omawiających osobno poszczególne dzielnice miasta. Kamionka, Bujaków, Mokre, Paniowy, Borowa Wieś zostały już opisane szczegółowo przez innych autorów. Jedyną dzielnicą, która nie ma swojej monografii są Śmiłowice. 


W książce autorstwa Dmetreckiego są natomiast ujęte wraz z Mikołowem, wszystkie jego sołectwa.

- W mojej publikacji starałem się umieszczać rzeczy, których nie ma w innych wydawnictwach, takie, na które głębiąc historię Mikołowa, nie zwracamy uwagi. Choćby książki tyczące Górnego Śląska, które nie są u nas znane, a są znane w Opolu, albo pozycje tyczące Bierunia Starego czy Lędzin. Często pomijałem natomiast informacje, które są już w innych wydawnictwach - wyjaśnia autor.

Pomysł na taką tematykę zrodził się pod wpływem współpracy z lokalnym miesięcznikiem Galeria PIK. Tam Dmetrecki w okresie od 2007 do 2009 roku pisał kalendarium mikołowskie, ale tyczyło ono tylko samego Mikołowa, bez sołectw. Pojawiało się tam co miesiąc około 20 dat tyczących aktualnego miesiąca. Tutaj wydarzenia opisywane są chronologicznie od najstarszych do najmłodszych dat, włączając w to jeszcze poszczególne dzielnice.

- Napisanie tej książki zajęło mi 2-3 lata. Bibliografia liczy przeszło 150 pozycji. Musiałem je wszystkie przeczytać, a i tak nie jest opisane wszystko co ma być, ponieważ ciągle znajduje się nowe materiały - tłumaczy Dmetrecki.


Czytelnik znajdzie także bardzo wiele załączników. Jest to między innymi fotokopia strony tytułowej Gazety Mikołowskiej z 1928 roku, czy też mapy historyczne, odznaczenia mikołowskie, kronika szkoły w Paniowach, nieznane druki ulotne. Mariusz Dmetrecki od 1959 roku związany jest z Mikołowem. Jest inicjatorem powołania Miejskiej Placówki Muzealnej, mieszczącej się w Białym Domku. Promuje też Jarmark Staroci. Książkę można kupić w Miejskie Bibliotece Publicznej w Mikołowie oraz Miejskiej Placówce Muzealnej. Cena w twardej okładce wynosi 20 zł, a w miękkiej 18 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto