Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nazwa ulicy 27 Stycznia do zmiany. To decyzja wojewody FOTO

Bartosz Wojsa
Dekomunizacja w Mikołowie: nazwa ulicy 27 Stycznia do zmiany
Dekomunizacja w Mikołowie: nazwa ulicy 27 Stycznia do zmiany Bartosz Wojsa
Dekomunizacja w Mikołowie: nazwa ulicy 27 Stycznia do zmiany. Okazuje się, że próba "wykiwania" ustawy się nie uda. Przypomnijmy, że miasto chciało zmienić jedynie uzasadnienia nazw ulic, a nie ich nazwy. Tymczasem Wojewoda Śląski się na to nie zgadza.

Dekomunizacja w Mikołowie: nazwa ulicy 27 Stycznia do zmiany

Podczas wczorajszej (23 stycznia) sesji Rady Miasta, radni przyjęli uchwałę utrzymującą dotychczasowe brzmienie nazwy 27 stycznia, zmieniając jedynie uzasadnienie jej nadania. O próbie "wykiwania" ustawy dekomunizacyjnej pisaliśmy już na łamach DZ na początku stycznia.

- W działaniu kierujemy się oczywiście dobrem mieszkańców, by nie narażać ich na niepotrzebne koszty wymiany dokumentów, pieczątek, wizytówek itd. oraz poświęcania czasu na te kwestie - mówi wiceburmistrz Mikołowa, Mateusz Handel, tłumacząc powody przyjęcia uchwały przez radnych.

Okazuje się jednak, ze mimo przyjęcia uchwały, nazwę ulicy będzie trzeba prawdopodobnie zmienić. Tak nakazuje bowiem Wojewoda Śląski. W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że zwrócił się on do Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o wydanie opinii dotyczącej zgodności nazwy ulicy "27 Stycznia" położonej na terenie Mikołowa.

Odpowiedź IPN wskazała, że nazwa ulicy jest niezgodna z wymogami, ponieważ: "dnia 27 stycznia 1945 r. nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do miejscowości Mikołów, obecnie w woj. śląskim. Zgodnie z propagandową praktyką władz komunistycznych wydarzenie to celebrowane było - niezgodnie z faktami historycznymi - jako 'dzień wyzwolenia' oraz powód do wyrażania wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej. Tymczasem wbrew nadziejom Polaków, oczekujących odbudowy wolnego kraju po likwidacji okupacji niemieckiej, Armia Czerwona w latach 1944-1945 r. stała się narzędziem ponownej aneksji niemal połowy terytorium RP do ZSRS, zniewolenia całej reszty kraju oraz budowy w nim systemu komunistycznego w pełni zależnego od władz w Moskwie. Zajęcie ziem polskich przez Armię Czerwoną zapoczątkowało zarazem nowy okres martyrologii narodu polskiego".

Przypomnijmy, że miasto planowało zmienić uzasadnienie nadania nazwy 27 Stycznia na takie, które upamiętniałoby wydarzenia związane z wyzwoleniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Ofiary Holokaustu. Zgodnie z decyzją IPN-u i Wojewody Śląskiego, takie tłumaczenie jest jednak niewystarczające. Dlatego wojewoda proponuje nową nazwę: ulica rotmistrza Witolda Pileckiego, czyli między innymi patrona II Liceum Ogólnokształcącego w Mikołowie.

Władze miasta już teraz zapowiadają, że nie zamierzają przystać na tę propozycję. - Odwołamy się od decyzji wojewody w sprawie nadania ul. 27 stycznia innej nazwy - mówi wiceburmistrz Mateusz Handel.

Jak ta sytuacja się potoczy i co z drugą nazwą ulicy, która podchodzi pod ustawę dekomunizacyjną (ul. Bluszcza)? O sprawie będziemy jeszcze Państwa informować.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto