Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester w 1918 roku: Mikołów.Sylwester w 1918 roku poruszył nawet pomnik dwóch cesarzy

Barbara Siemianowska
Pomnik dwóch cesarzy na mikołowskim rynku  nie był neutralną ozdobą...
Pomnik dwóch cesarzy na mikołowskim rynku nie był neutralną ozdobą... Zbiory archiwalne: Mariusz Dmetrecki - Mikołowskie Towarzystwo Historyczne
Sylwester w 1918 roku: Mikołów. Sylwestrowa noc poważnie zmieniła krajobraz mikołowskiego rynku. To był misterny plan. Po wybryku mikołowian o propolskiej orientacji jedno jest pewne: Niemcy mieli nietęgie miny..

Sylwester w 1918 roku: Mikołów

Ostatnimi czasy zabawy sylwestrowe w powiecie mikołowskim należą (całe szczęście!) do spokojnych, ale za to historia Mikołowa zdradza kilka sylwestrowych smaczków. O spektakularną noc sylwestrową w Mikołowie zapytaliśmy Mariusza Dmetreckiego z Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego.

W poszukiwaniu sylwestrowych ekscesów Dmetrecki sięgnął do monografii miejscowego dziejopisa Konstantego Prusa zatytułowanej " Z przeszłości Mikołowa i jego okolicy". Do jakiego roku się cofamy? - Najpierw do 12 maja 1907, bo to wtedy dokonano odsłonięcia pomnika cesarzy pruskich na mikołowskim rynku, inne źródła podają, że mógł to być też 1918 rok - mówi Mariusz Dmetrecki. Z relacji dziejopisa wynika, że w uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyło wielu gości.

- Pomnik dwóch cesarzy był wtedy jedynym świeckim pomnikiem w Mikołowie. Według zaakceptowanego przez Zarząd Miasta projektu składał się on z trzech połączonych cokołów, z których środkowy był dużo wyższy i na jego szczycie znajdowała się rzeźba pruskiego orła. Na bocznych cokołach ustawiono popiersia Wilhelma I oraz Fryderyka III. Oficjalnie pomnik nazwano "Zwei-Kaiserdenkmal" - opowiada nam Mariusz Dmetrecki i przechodzi do sedna sylwestrowej opowieści.

- Po zakończeniu działań wojennych, na skutek napływających informacji z Wielkopolski o zamiarze zerwania związków państwowych tegoż regionu z Rzeszą w drugiej połowie grudnia 1918 roku powstała w mieście Polska Organizacja Wojskowa. Tworzyli ją mikołowianie o propolskich poglądach, którzy postanowili pokazać swe niezadowolenie z zamiaru pozostawienia miasta w granicach państwa niemieckiego. Obywatele pośród których znajdowali się przyszli znani powstańcy śląscy postanowili, że w wieczór sylwestrowy, 31 grudnia tegoż 1918 roku zniszczą monument, będący w ich odczuciu świadectwem niemieckości i germanizacji. Udało się obalić symbol niemieckości?

Mikołowianie w sylwestrową noc 1918 roku poruszyli... samych cesarzy

- Aby dopiec wiwatującym o północy w sylwestrową noc Niemcom, strącono (po nakłonieniu nocnego stróża do wejścia na kilka kieliszków do restauracji), z bocznych cokołów popiersia cesarzy. Pruski orzeł znajdujący się na centralnym cokole został w tej akcji nie naruszony i uległ likwidacji dopiero po przejęciu administracji przez polskie władze. Akcja ta całkowicie zepsuła panujący wówczas pośród miejscowych Niemców błogi nastrój. Ponadto była pierwszym symptomem mającego nastąpić niebawem I powstania. Przed pierwszą rocznicą III Powstania Śląskiego na tym właśnie najwyższym obelisku umieszczono polskie godło z napisem poniżej: "Polska - ojczyzną naszą". Pod koniec lat trzydziestych XX wieku (1929 rok), istniał projekt przekształcenia tego pomnika w miejsce upamiętnienia osoby Karola Miarki. Projektu tego nie zrealizowano i pomnik rozebrano po 1931 roku - kończy sylwestrową opowieść Dmetrecki.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sylwester w 1918 roku: Mikołów.Sylwester w 1918 roku poruszył nawet pomnik dwóch cesarzy - Mikołów Nasze Miasto

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto