18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Szansa na lepszy start w dorosłość!

Artykuł sponsorowany
Udział w projekcie „Kompetencje TAK, Stereotypy NIE II - Program Rozwoju Szkół Zawodowych i Technicznych Powiatu Mikołowskiego na lata 2012 – 2014” szansą na lepszy start w dorosłość.

Śledząc lokalną prasę, nietrudno zauważyć, że jednym z priorytetowych zadań w naszym powiecie jest pozyskiwanie środków unijnych na rozwój edukacji, w celu podnoszenia jakości i atrakcyjności kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych. Projekty unijne wzbogacają ofertę edukacyjną, wyposażają uczniów w dodatkową wiedzę i umiejętności, uczą przedsiębiorczości, zapewniają wsparcie psychologów, pedagogów, doradców zawodowych i innych specjalistów. Ich celem jest wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów i skuteczne przygotowanie ich do dojrzałych wyborów społecznych, obywatelskich i zawodowych. Warto o tym mówić i pisać, chociażby po to, aby zanegować obiegowe opinie o obniżającym się poziomie kształcenia czy niskich aspiracjach młodzieży.

Aktualnie realizujemy projekt „Kompetencje TAK, Stereotypy NIE II - Program Rozwoju Szkół Zawodowych i Technicznych Powiatu Mikołowskiego na lata 2012-2014” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Stanowi on wielkie wyzwanie organizacyjne i logistyczne, zważywszy, że w ciągu dwóch lat umożliwił udział ponad 1000 uczniów szkół zawodowych i technicznych powiatu mikołowskiego w różnorodnych formach zajęć dodatkowych, kursach doskonalących i kwalifikacyjnych, warsztatach oraz praktykach zawodowych. Z perspektywy czasu wydaje się, że to ogromne przedsięwzięcie dało wymierne efekty w trzech szkołach naszego powiatu: Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach i Zespole Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych. Na potwierdzenie powyższej tezy można by przytaczać dane liczbowe, statystyki, wskaźniki przyrostu wiedzy, ale najbardziej przekonywujące wydają się wypowiedzi samych uczestników projektu.

Kamil Garbowski, uczeń klasy 4 technikum informatycznego ZST w Mikołowie:

„W naszej szkole, konsekwentnie od kilku lat realizowanych jest szereg niezwykle atrakcyjnych projektów unijnych, mających na celu podwyższenie kwalifikacji zawodowych uczniów oraz poprawę wydajności i efektywności ich nauki. Każdy z projektów to bezpłatna szansa na zdobycie wachlarza konkretnych umiejętności, obok których z całą pewnością żaden potencjalny pracodawca nie przejdzie obojętnie.

W ubiegłym roku uczestniczyłem w zajęciach komputerowych ICT i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że kurs w stu procentach spełnił moje oczekiwania. Firma, odpowiedzialna za przeprowadzenie całego przedsięwzięcia, podeszła do sprawy w sposób poważny i rzetelny, co wcale nie oznacza nudny! Przydzielony nam trener, szybko złapał z nami wspólny język. Na początku zostaliśmy poproszeni o wybranie czterech modułów, które określały jaki zakres materiału będziemy realizować. Drogą głosowania wybraliśmy techniki informatyczne, edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne i prezentacje multimedialne. Tok nauczania różnił się znacząco od tego, z którym mieliśmy do czynienia do tej pory, nie było tutaj miejsca na rozpraszanie się byle sytuacją - każdy chciał wypaść jak najlepiej. Doskonale przygotowani, pomyślnie zdaliśmy wszystkie testy, otrzymując wymarzony certyfikat, powszechnie nazywany „międzynarodowym komputerowym prawem jazdy”. Jestem przekonany, że udział w projekcie, poza zdobyciem nowych umiejętności, bez wątpienia zapewni mnie i moim kolegom lepszy start w dorosłe życie, z którym przyjdzie mi się zmierzyć już za kilka miesięcy”.

Kolega Kamila, Piotr Braszczok:

„Cieszę się, że w naszej szkole organizowane są tego typu przedsięwzięcia. Podobnie jak Kamil, w ubiegłym roku uczestniczyłem w zajęciach dodatkowych z zakresu informatyki. W bieżącym roku szkolnym bez wahania zgłosiłem się do udziału w zajęciach z kompetencji zawodowych: systemy operacyjne. Zajęcia prowadzone są przez wspaniałego nauczyciela, który przekazuje nam wiedzę w bardzo ciekawy i interesujący sposób, kładąc szczególny nacisk na systemy operacyjne Windows i Linux. Projekt obejmuje 25 godzin doskonalenia z zakresu IT. Warto zaznaczyć, że dostaliśmy nieodpłatnie, specjalistyczne podręczniki, które pozwalają samodzielnie pogłębiać wiedzę. Jestem więc przekonany, że nie muszę się już martwić o egzamin zawodowy, który czeka mnie w czerwcu. Pod koniec grudnia, w ramach tego samego projektu, rozpoczynam udział w kursie komputerowego wspomagania projektowania Auto-Cad, który pozwali mi na zdobycie umiejętności projektowania w technice 3D. Myślę, że z tak bogatym bagażem wiedzy i doświadczeń nie muszę się już chyba martwić o przyszłą pracę zawodową”.

Basia Skrzypczyk, uczennica klasy trzeciej – technik handlowiec

„W ramach projektu, szkoła realizuje także kurs prawa jazdy, w którym uczestniczyłam jako jedna z nielicznych dziewcząt. Zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne były prowadzone bardzo fachowo i panowała na nich fajna, miła atmosfera. Stosunkowo szybko zdałam egzaminy- teorię za pierwszym, a praktykę za drugim razem. Można powiedzieć, że nasz kurs obala mit o niewyobrażalnych trudnościach zdobycia prawa jazdy wg nowych przepisów.

Warto może jeszcze wspomnieć o tym, że moje koleżanki z klasy miały możliwość wzięcia udziału w kursie obsługi kas fiskalnych, po ukończeniu którego, otrzymały certyfikat, umożliwiający im znalezienie pracy nawet w okresie wakacyjnym, jeszcze w czasie nauki w szkole.

Bardzo się cieszę z udziału w projekcie, otwierającym nam tak różne perspektywy. Jako handlowcy uczestniczyłyśmy również w zajęciach dodatkowych z przedsiębiorczości, gdzie tworzyłyśmy m.in. biznesplany naszych przyszłych firm. Były one zaprezentowane na Dniu Przedsiębiorczości zorganizowanym w szkole i muszę się pochwalić, że znalazły wielkie uznanie w gronie zaproszonych gości i fachowców.”

Cóż można dodać do tych wypowiedzi? Może jeszcze tylko to, że w ramach projektu uczniowie doskonalą również znajomość języków obcych, rozszerzają wiedzę z zakresu matematyki i fizyki, tak niezbędną na uczelniach technicznych i co bardzo ważne, uczą się w nowoczesnych pracowniach, wyposażonych w ramach funduszy unijnych w najnowszy sprzęt dydaktyczny z zakresu informatyki, mechatroniki, elektroniki i logistyki. Satysfakcja uczniów i ich optymizm najlepiej obrazują efekty realizowanego projektu i poziom kształcenia w szkołach zawodowych i technicznych powiatu mikołowskiego.

Specjalista ds. promocji i monitoringu w ZST Mikołów

Róża Włodarz


dane adresowe:
Biuro Projektu:

Starostwo Powiatowe w Mikołowie,
ul. Żwirki i Wigury 4a,
43-190 Mikołów,
tel. 32 3248267

strona www projektu:
http://www.ktsn2.mikolowski.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto