Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy. Ludzie ludziom zgotowali ten los. XXV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny im. Augusta Kowalczyka. ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Wystawa najlepszych prac XXV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Ludzie ludziom..." w MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach
Wystawa najlepszych prac XXV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Ludzie ludziom..." w MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach Jolanta Pierończyk
Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Ludzie ludziom zgotowali ten los" im. Augusta Kowalczyka odbył się po raz dwudziesty piąty. Wystawę pokonkursową można oglądać do 25 kwietnia 2023 r. w MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

Na XXV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Ludzie ludziom zgotowali ten los" im. Augusta Kowalczyka w Tychach wpłynęło ok. 300 prac z całej Polski, Czech i Ukrainy. Konkursowe jury przyznało 20 nagród i 23 wyróżnienia oraz 47 kwalifikacji do wystawy.
Do 25 kwietnia na wystawie w MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach można oglądać w sumie 90 najlepszych prac nadesłanych na tegoroczny konkurs.

- Są placówki, które biorą udział w naszym konkursie od lat, ale są i takie, które dopiero zaczynają. W tym roku po raz pierwszy otrzymaliśmy prace ze Szczecina, po raz drugi z Zamościa. Sporo prac nadesłano z Warszawy - mówi Maciej Gruchlik, dyrektor MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

Konkurs Plastyczny "Ludzie ludziom zgotowali ten los" wymyśliła i przez 20 lat prowadziła Teresa Wodzicka. poprzedniczka Macieja Gruchlika na stanowisku dyrektora MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. Nie od razu był to konkurs międzynarodowy. Najpierw był miejski, potem ogólnopolski, a międzynarodowy stał się w 2005 r. Przez wiele lat konkursowemu jury przewodniczył August Kowalczyk, znany aktor (grał m.in. Wójta w "Chłopach"), który jako 19-latek trafił do KL Auschwitz i przez półtora roku był numerem 6804. Zmarł latem 2012 r., przeżywszy prawie 91 lat, a w 2013 r. organizatorzy uczynili go patronem tego konkursu.

August Kowalczyk, patron konkursu miał numer 6804

Organizatorami konkursu są MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem.

Nowy dyrektor MDK 1, Maciej Gruchlik, nawiązał współpracę z Andrzejem Kacorzykiem, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Wiedzy o Holokauście i Auschwitz w Oświęcimiu i rozszerzył tematykę konkursu o współczesne obrazy zniewolenia, by - jak napisał w katalogu wystawy - "umożliwić uczestnikom konkursu odniesienie się do współczesnych problemów świata, wciąż toczących się konfliktów zbrojnych i okrucieństw".

W tym roku, siłą rzeczy, pojawiły się odniesienia do wojny w Ukrainie.

- Warto jednak zaznaczyć, że te akcenty znajdują się w pracach polskich uczestników. Młodzież ukraińska z Kijowa raczej tematu obecnej wojny nie podjęła - mówi dyrektor Maciej Gruchlik.

Więźniarka i esesmanka

W katalogu wystawy znajdziemy słowa Zofii Posmysz, byłej więźniarki Kl Auschwitz, która zmarła 8 sierpnia 2022 r., mając prawie 99 lat (urodziła się 23 sierpnia 2023 r. w Krakowie): "Przestrzegam młodych ludzi: bądźcie czujni także wobec tych, którzy nienawidzą innych tylko dlatego, że nie myślą tak samo jak oni. Ale nie odpłacajcie im tym samym: nienawiścią".

Zofia Posmysz była pisarką, scenarzystką i autorką kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczynią popularnej radiowej powieści "W Jezioranach", ale pisała też książki o tematyce obozowej. Na jednej z nagrodzonych prac jest przedstawiona z esesmanką, która darzyła ją sympatią.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tychy. Ludzie ludziom zgotowali ten los. XXV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny im. Augusta Kowalczyka. ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto