Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Orzeszu-Woszczycach odsłonięto grób Ludwika Pisarka, wojennego powstańca śląskiego

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W piątek 16 lutego, na terenie cmentarza parafii pw. św. Piotra i Pawła w Orzeszu-Woszczycach, odsłonięto grób wojennego powstańca śląskiego Ludwika Pisarka
W piątek 16 lutego, na terenie cmentarza parafii pw. św. Piotra i Pawła w Orzeszu-Woszczycach, odsłonięto grób wojennego powstańca śląskiego Ludwika Pisarka RL
ORZESZE. Na cmentarzu parafii pw. św. Piotra i Pawła w Orzeszu-Woszczycach, odsłonięto nowo wyremontowany grób Ludwika Pisarka, wojennego powstańca śląskiego, który był zasłużonym działaczem plebiscytowym. - Pochodził ze śląskiego domu, śląskiej rodziny. Szedł trudną drogą do Polski i dla Polski, co o niej marzył i jej pragnął - podkreślano podczas wydarzenia.

W Orzeszu-Woszczycach odsłonięto grób wojennego powstańca śląskiego Ludwika Pisarka

W piątek 16 lutego, na terenie cmentarza parafii pw. św. Piotra i Pawła w Orzeszu-Woszczycach, odsłonięto grób wojennego powstańca śląskiego Ludwika Pisarka. W uroczystości wzięli udział: rodzina powstańca, przedstawiciele władz samorządowych, parafii pw. św. Piotra i Pawła w Orzeszu-Woszczycach, harcerze z 2 Szczepu Harcerskiego „Polana“ w Orzeszu, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Woszczycach oraz społeczność lokalna. Jak podkreślano podczas wydarzenia, pamięć o bohaterach nie może zaginąć.

- Jakże wciąż ważnym dla wzmacniania poczucia tożsamości narodowej i jednocześnie dumy ze świadomości bycia Polakiem, jest upamiętnianie zasług tych, których chwalebne i odważne czyny przyczyniły się ponad 100 lat temu do przywrócenia części Górnego Śląska w granice Rzeczypospolitej. Do grona tych znakomitych postaci zaliczamy również śp. Ludwika Pisarka - wskazywano w trakcie odsłonięcia grobu.

Obecny w trakcie uroczystości burmistrz Orzesza Mirosław Blaski mówił, że odwaga i poświęcenie Ludwika Pisarka na rzecz małej Ojczyzny, na zawsze pozostaną w pamięci mieszkańców.

- Będą dla nas nieustającym źródłem inspiracji. [...] Niech dziedzictwo Ludwika Pisarka będzie świadectwem tego, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy oddali życie na rzecz naszego kraju. Niech jego pamięć zawsze przypomina nam o najwyższych wartościach, które są życiowym drogowskazem i fundamentem dla naszej lokalnej społeczności - podkreślał burmistrz.

Ludwik Pisarek urodził się 3 lipca 1889 roku w Lipinach. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska i zasłużonym działaczem plebiscytowym. Od 1919 roku sprawował funkcję komendanta POW, okręgu 8 "Królówka". Brał udział w trzech powstaniach śląskich oraz wojnie obronnej w 1939 roku. W trakcie międzywojnia był działaczem społecznym i kulturalno-oświatowym. Został zamordowany przez Niemców 3 września 1939 roku w Zawiści.

Remont grobu został sfinansowany ze środków Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W piątek 16 lutego, na terenie cmentarza parafii pw. św. Piotra i Pawła w Orzeszu-Woszczycach, odsłonięto grób wojennego powstańca śląskiego Ludwika Pisarka

W Orzeszu-Woszczycach odsłonięto grób Ludwika Pisarka, wojen...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto