Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie mieszka coraz więcej ludzi

Arkadiusz Nauka
Badania pokazują, że w powiecie mikołowskim mieszka coraz więcej ludzi. Największe wzrosty zanotowały Wyry i Orzesze.

W ciągu ostatnich 10 lat powiat mikołowski zyskał ponad 5 tysięcy nowych mieszkańców. W 2006 r. było ich 91.112, a na koniec 2015 r. - już 96.457, co oznacza wzrost o 5,87 proc. Największa w tym zasługa Wyr, które w ciągu dziesięciu lat urosły niemal o jedną czwartą (22,34 proc.). Jednak pozostałe gminy powiatu również odnotowały w tym czasie wzrosty. W porównaniu do sąsiadujących powiatów te statystyki są naprawdę imponujące.
Zestawienia w oparciu o dane z Urzędu Statystycznego w Katowicach wykonał prof. Jan Czempas z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który zakwalifikował powiat mikołowski do kategorii "bardzo duże wzrosty" wśród wszystkich śląskich powiatów ziemskich. Większy wzrost zanotował jedynie powiat bielski. Sporo urósł także powiat pszczyński (4,79), z kolei niewielki spadek odnotowano w Tychach (-1,57).
Jak to wygląda w poszczególnych gminach powiatu mikołowskiego? Najwyższy wzrost zanotowano we wcześniej wspomnianych Wyrach. W ciągu ostatnich 10 lat wprowadziło się tam niemal 1500 nowych mieszkańców. W 2006 roku gmina liczyła 6 406 mieszkańców, na koniec 2015 r. - już 7 837. - Prawdopodobnie wynika to z tego, że ludzie przenoszą się z większych miast do spokojniejszych gmin, w których życie płynie nieco wolniej – mówi Aleksandra Morcinek z referatu pozyskiwania funduszy i promocji gminy Wyry. - Położenie naszej gminy sprawia, że ułatwiony jest dojazd do większych aglomeracji, co też zachęca ludzi do budowy swojego domu właśnie w Wyrach – dodaje.
Znaczący wzrost zanotowało także Orzesza (8,25), które zostało zakwalifikowane przez prof. Jana Czempasa w kategorii "bardzo duże wzrosty" wśród małych śląskich miast. Umiarkowany wzrost zbadano w Ornontowicach, gdzie w ciągu 10 lat przybyło 382 mieszkańców. Z kolei w Łaziskach Górnych i Mikołowie odnotowano niewielkie wzrosty. W tych miastach populacja zwiększyła się odpowiednio o 2,08 i 3,97 proc. Badania wyraźnie pokazują, że istnieje wyraźna tendencja wzrostowa u miałych miast i gmin wiejskich. Wszystkie gminy powiatu mikołowskiego urosły w ostatniej dekadzie, co należy traktować jako sukces.
- W tych zestawieniach widać wyraźne uprzywilejowanie niewielkich, zielonych miejscowości z tzw. rentą dobrego położenia, taką miejscowością są z pewnością Wyry – mówi prof. Jan Czempas.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto