Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dogoterapia w Łaziskach Górnych. Zajęcia prowadzą Ilona Grząba i Barbara Placek - Burliga

Magdalena Foltys
Dogoterapia to terapia z udziałem psa, która łączy w sobie rehabilitację i zabawę. Kolorowe obręcze, tunele, piłki, różnokolorowe miski, a także różnokształtne smaczki dla psiaków to tylko niektóre materiały dydaktyczne, które wykorzystuje Ilona Grząba i Barbara Placek – Burliga z Łazisk Górnych.

Kolorowe obręcze, duże pluszowe klocki, tunele, piłki, różnokolorowe miski, a także różnokształtne smaczki dla psiaków to tylko niektóre materiały dydaktyczne, które wykorzystuje Ilona Grząba i Barbara Placek – Burliga z Łazisk Górnych przy dogoterapii. Trzy psy Cheri – labrador, Dacota i Sisant rasy cavalier king charles spaniel pracują z dziećmi i wspomagają ich rehabilitacje.

- Praca z dziećmi dotkniętymi różnymi chorobami jest bardzo długa, jednak widząc jej efekty możemy być dumni. Pewien chłopczyk nie chciał otworzyć rączki. Rehabilitant pracował z nim pół roku, a kilka terapii z psem wystarczyła, aby wyciągnął ją do psa – mówi Ilona Grząba.

Dogoterapia to terapia z udziałem psa, która łączy w sobie rehabilitację i zabawę. Efekty w zależności od dziecka możemy zobaczyć po kilku tygodniach lub miesiącach, o zasługach opowiada Grażyna Nowicka, mama 12. Zuzi, chorej na czterokończynowe porażenie mózgowe, do której od ponad trzech lat przychodzi pies.

- Lekarze zapowiedzieli nam, że Zuzia będzie leżała a od czasu rozpoczęcia terapii z psem widać stanowczą poprawę jej stanu zdrowia. Pies podchodzi do niej wylizuje ją, ona go głaszczę, kładzie nóżki na nim, a nawet potrafi za nim iść – podkreśla Grażyna.

Psy mają na sobie specjalne kamizelki z napisem „pies terapeuta” i nauczone są różnych sztuczek m.in. położony na ich łapie smakołyk, nie może zostać dotknięty dopóki terapeuta lub dziecko mu na to nie pozwoli.

- Początkowo Zuzia bała się psa, jednak z czasem przekonywała się do niego coraz bardziej, a teraz doczekać się nie może, aż przyjdzie. Po spotkaniu jest spokojniejsza, wyciszona i ucieszona –dodaje mama Zuzi

Do dogoterapii nadają się psy różnych ras z wyłączeniem bojowych i stróżujących. Najczęściej spotykane są: Labrador Retriever, GoldenRetriever, Nowofundland, Cavalier King Charles Spaniel, Berneński Pies Pasterski

- Pies swoją edukację może rozpocząć od psiego przedszkola, następnie jest kurs posłuszeństwa , a potem opiekun i pies powinni zrobić jedno lub dwustopniowy kurs terapeutyczny zakończony certyfikatem – dodaje Ilona, terapeutka

Program rehabilitacji z wykorzystaniem psów realizowany jest między innymi w integracyjnej szkole podstawowej nr 6 w Łaziskach Górnych. W ramach programu 36 dzieci z różnymi schorzeniami uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych w wykorzystaniem dogoterapii.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto