Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki powraca w wielkim stylu!

OPRAC.:
Norbert Palusiński
Norbert Palusiński
Już jutro startuje 7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i potrwa od 9 do 11 grudnia 2023 roku. Przed nami trzy dni inspirujących spotkań, fascynujących wykładów i interaktywnych doświadczeń, łączących w sobie pasję, naukę i innowacyjne spojrzenie na świat.

Nauka da nam przyszłość

Tegoroczna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się pod hasłem: "Nauka da nam przyszłość". Po raz pierwszy Festiwal potrwa trzy dni, które będą poświęcone odkrywaniu fascynujących aspektów nauki, jej roli w kształtowaniu przyszłości oraz wpływie na nasze codzienne życie. Na Festiwalu pojawią się wybitni naukowcy, artyści i aktywiści z Polski i zagranicy, m.in. prof. Mike Berners-Lee, dr Niamh Shaw i prof. Lewis Dartnell.

Widowisko otwarcia EMNK 2024

Warto zaznaczyć, że siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki będzie jednocześnie częścią weekendu otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Widowisko otwarcia, planowane na 9 grudnia w Hali Widowiskowo-Sportowej "Spodek", połączy naukowców, muzyków oraz artystów z uczelni zrzeszonych w ramach Konsorcjum Akademickiego - Katowice Miasto Nauki. Przy tworzeniu widowiska będą zaangażowani wybitni twórcy, takie postaci jak Miuosh - ceniony producent muzyczny i jedna z największych gwiazd sceny hip-hop w Polsce; Zbigniew Rokita - wybitny pisarz, dziennikarz i reporter; dr Jan Matuszyński - utalentowany reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych; oraz Mateusz Znaniecki - doświadczony reżyser filmowy i utalentowany aktor.

Nowości, które Was zaskoczą

Organizatorzy obiecują niezapomniane przeżycia dzięki nowościom, takim jak strefy specjalne, w tym strefa motorsportu i strefa chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król. Rynek Idei Miasta Nauki, z sześcioma scenami, wprowadzi uczestników w różnorodne dziedziny wiedzy. Oprócz wcześniej wspomnianych stref, z myślą o najmłodszych uczestnikach ŚFN powstanie również strefa pn. Dzieci budują Miasto Nauki. Organizatorzy postarają się rozbudzić u najmłodszych uczestników Festiwalu ciekawość poznawczą oraz zachęcić ich do zgłębiania tajemnic współczesnej nauki.

Spotkania z wybitnymi postaciami nauki i sztuki

Śląski Festiwal Nauki to także okazja do spotkania z najważniejszymi postaciami śląskiej nauki i sztuki na scenach takich jak scena młodych i scena "Silesian Hall of Fame". Wyjątkowe osobowości podzielą się swoimi doświadczeniami i pasją do odkrywania nowych obszarów nauki.

Ścieżki tematyczne EMNK 2024 i cele zrównoważonego rozwoju ONZ

Program 7. ŚFN KATOWICE zostanie stworzony w oparciu o sześć głównych ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024:

  • Klimat i środowisko,
  • Zdrowie i jakość życia,
  • Przemysły przyszłości,
  • Innowacje społeczne,
  • Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe,
  • Kreacja i krytyka.

W tegorocznej edycji Festiwalu będziemy eksplorować tematykę związaną z siedemnastoma celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w fascynujących pokazach naukowych prezentowanych na ponad 200 stanowiskach. Dodatkowo, zaoferujemy różnorodne wydarzenia, warsztaty i wykłady w języku polskim oraz angielskim. Warto zaznaczyć, że dostępne będą również tłumaczenia na język ukraiński oraz migowy, umożliwiając jeszcze szerszy udział i zrozumienie prezentowanych treści.

Konkursy dla entuzjastów nauki

Przyszłość nauki to także przyszłość młodych umysłów. Dlatego 7. edycja festiwalu przewiduje naukowe konkursy, takie jak Śląska Nagroda Naukowa, POP Science, OFF Science oraz konkurs "Młodzi dla Przyszłości Śląska", który skierowany jest do uczniów.

Wybitni goście specjalni

Wybitni naukowcy, artyści i aktywiści z Polski i zagranicy zaszczycą festiwal swoją obecnością. Prof. Mike Berners-Lee, dr Niamh Shaw, prof. Derrick de Kerckhove, prof. Krzysztof Zanussi, dr Karolina Pierzynowska, to tylko niektóre z fascynujących postaci, które pojawią się na festiwalowych scenach.

Uczestnictwo w 7. ŚFN KATOWICE

Festiwal jest otwarty dla wszystkich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale warto wcześniej się zarejestrować. Dla szkół przewidziano specjalny dzień, 11 grudnia, z wykładami i warsztatami dostosowanymi do potrzeb uczniów.

Warto być na biężaco

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to wyjątkowe wydarzenie, które integruje naukę, sztukę i pasję. Więcej informacji o festiwalu dostępnych jest na oficjalnej stronie internetowej oraz w specjalnym newsletterze "Supernova". Z kolei ramowy program obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 można znaleźć pod linkiem.

Informacje dodatkowe
Program

  • 9 grudnia (sobota): 10:00–18:00
  • 10 grudnia (niedziela): 10:00–18:00
  • 11 grudnia (poniedziałek – dzień dla szkół): 8:00–16:00

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach; Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze).

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Sponsorami złotymi festiwalu są PKO Bank Polski, Reply, ING Bank Śląski S.A. Partnerem instytucjonalnym jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląski Festiwal Nauki powraca w wielkim stylu! - Katowice Nasze Miasto

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto