Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Termomodernizacja osiedla Kochanowskiego w Mikołowie przerwana przez ptaki

Damian Hatko
Termomodernizacja osiedla Kochanowskiego w Mikołowie została przerwana przez ptaki. Wszystko szło dobrze, do momentu kiedy nie znaleziono gniazd jerzyków i wróbli. O terminie wznowienia prac zadecyduje ornitolog. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi.

Termomodernizacja osiedla Kochanowskiego w Mikołowie ledwo się rozpoczęła, a już została przerwana. Mieszkańcy nie są zadowoleni.

- Cieszę się, że zrywają acekol, ale zniszczyli mój ogródek. Musieli zabezpieczyć fundamenty. Musiałem wykopać lilie i dalie. Spółdzielnia o niczym mnie nie poinformowała. Nie potrzebnie pracowałem w ogródku na wiosnę - skarży się pan Józef, mieszkaniec bloku nr 6 na os. Kochanowskiego w Mikołowie.

Mieszkańcy mają także inne problemy.

- Mieszkam tu od 4 lat. Każdej wiosny słyszałam, że będzie zrywany acekol. Kiedy w końcu do tego doszło prace zostały przerwane. Stojące rusztowania są pewnie pokusą dla złodziei. Mam nadzieję, że po remoncie będzie cieplej w mieszkaniu - mówi pani Magda.

Zdenerwowani są także mieszkańcy bloku nr 3. Tam prace zaczęły się później. Ekipa zdążyła zerwać jedynie acekol z parteru. Wykopała także rowy, aby zabezpieczyć piwnice. Później mieszkańcy nie widzieli już robotników.

-Nie wiem po co kopali te rowy. Mieszkam tu od 30 lat. W piwnicach było zawsze cieplej i bardziej sucho niż w mieszkaniach. Zerwali acekol z parteru. Teraz to wygląda jeszcze gorzej niż wcześniej. Ludzie musieli zdjąć anteny satelitarne. Kiedy odzyskają możliwość oglądania telewizji? Płacić i tak muszą - tłumaczy pani Irena.

Przerwanie prac nastąpiło w chwili znalezienia gniazd i martwych pisklaków.

- W tym okresie są młode ptaki. Jerzyki i wróble leżały martwe na trawie i rusztowaniach. Mieszkańcy zanosili je do Pogotowia Leśnego w Mikołowie. Zadzwonili też do fundacji
"Ratujmy Ptaki" ze Szczecina. Moja koleżanka działa na jej rzecz. Spotkałyśmy się w Mikołowie i stworzyłyśmy dokumentację. Podobną stworzył śledczy mikołowskiej policji. Następnie przesłaliśmy ją do Mikołowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Mikołowie. Sprawa została też zgłoszona do Regionalnej Dyrekcjo Ochrony Środowiska w Katowicach - tłumaczy Aleksandra Trzaska, wolontariusz fundacji "SOS dla Zwierząt" z Chorzowa.

Kiedy przepisy środowiskowe zezwolą na wznowienie prac?

- Prace prowadzone na osiedlu Kochanowskiego były bezprawne co wynika z Ustawy o Ochronie Przyrody. Prace będą mogły być wznowione po uzyskaniu decyzji derogacyjnej wydanej przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Ta musi być jednak poprzedzona opinią ornitologa, który musi dokonać oględzin - tłumaczy Aleksandra Trzaska.

Do tego czasu Mikołowska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma możliwości wznowienia termomodernizacji obu budynków.

- Jesteśmy w kropce. Przerwaliśmy wykonywanie prac w chwili, gdy otrzymaliśmy pismo od fundacji. O opinię poprosiłem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który poparł moją decyzję. Musimy czekać na opinię ornitologa. Chcielibyśmy ją uzyskać jeszcze w tym tygodniu. W naszej opinii nie wszystkie prace mają wpływ na ptaki. W budynku nr 3 moglibyśmy dokończyć izolację piwnic . Obawiamy się zalania w przypadku obwitych opadów. W budynku nr 6 w większości mamy już położony styropian. Jednak ściana jest całkowicie goła. Tam również może dojść do zalania mieszkań - wyjaśnia mgr inż. Henryk Botor, pełnomocnik zarządu Mikołowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Według Aleksandry Trzaski, tej sytuacji można było uniknąć.

- Takie remonty nie są planowane z dnia na dzień. Wystarczyło w ubiegłym roku poprosić ornitologa o sprawdzenie miejsc, w których gniazdują ptaki. W płytach pokrywających elewację były ubytki, które upodobały sobie ptaki. Ornitolog wskazałby te miejsca, a następnie można by je załatać. W tym roku ptaki nie mogły by założyć gniazd na tych budynkach i nie byłoby sprawy - twierdzi.

Kiedy kończy się okres lęgowy tych gatunków ptaków?

Jerzyki mogą odlecieć 15 sierpnia. To wcześnie w porównaniu do wróbli, które mogą tam zostać nawet do października.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto