Co nas czeka na rynku pracy w 2024 r.? Czyli o trendach i wyzwaniach

Materiał informacyjny PMPL
W 2024 r. 90% pracodawców planuje prowadzić rekrutację – czy to dobry prognostyk dla pracowników? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na rynek pracy ma wpływ wiele czynników, a niepewność gospodarcza i geopolityczna sprawia, że firmy kierują się wzmożoną ostrożnością w kształtowaniu swojej polityki personalnej. Czy w 2024 r. pracodawcy będą musieli walczyć o pracownika – a jeśli tak, to czym go do siebie przyciągną? Po stronie pracodawcy kluczowe pozostaje przede wszystkim reagowanie na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość – m.in. poprzez elastyczność pracy, równość wynagrodzeń czy realizowanie działań włączających…ale liczy się też innowacyjność.

Jak wskazuje „Raport płacowy 2024”, większość firm spodziewa się w tym roku trudności rekrutacyjnych. 47% z nich twierdzi, że na rynku jest niedobór specjalistów i menedżerów, a 36%, że konkurencja o pracownika jest wysoka. Jakie zatem działania podejmują pracodawcy, aby odpowiedzieć na wyzwania rekrutacyjne? Przede wszystkim to wzmocnienie marki pracodawcy (46%), na drugim miejscu znalazły się inwestycje w programy szkoleniowe i rozwoje (37%), a na trzecim – bliższa współpraca z agencjami rekrutacyjnymi (36%). A jak wygląda to w praktyce?

Marka pracodawcy

Przekonanie, że pracownicy to najlepsza inwestycja i największa wartość każdej organizacji, jest głęboko zakorzenione w działaniach firmy Philip Morris. To dlatego nieustannie pracuje nad rozwijaniem kultury organizacyjnej, doskonaleniem sposobów pracy i tworzeniem rozwiązań, pozwalających na wykorzystanie pełnego potencjału pracowników. Wsłuchiwanie się w ich potrzeby, szansa na rozwój talentów oraz zdobywanie nowych umiejętności, to kluczowe kierunki. Co się za tym kryje?

Firma równych szans

W 2018 roku Philip Morris w Polsce jako pierwsza firma w Polsce otrzymała Certyfikat Równych Płac przyznawany przez szwajcarską fundację Equal Salary. Niedawno firma przeszła z sukcesem proces recertyfikacji. Zdobyty certyfikat jest potwierdzeniem, że organizacja wynagradza swoich pracowników równo, bez względu na płeć. A co równość płac oznacza w praktyce? To, że kobiety i mężczyźni wykonujący tę samą pracę są wynagradzani w jednakowy sposób. Nie każda osoba zajmująca to samo stanowisko otrzymuje to samo wynagrodzenie – jest ono zróżnicowane ze względu m.in. na staż pracy, kompetencje, czy wyniki. Do każdego stanowiska są jednak przypisane tzw. „widełki płacowe”, a firma zapewnia, aby każda osoba na danym stanowisku otrzymywała wynagrodzenie w ich ramach.

W 2022 roku PMI ogłosiło również osiągnięcie swojego globalnego celu w zakresie poprawy równowagi płci, zapewniając co najmniej 40% udział kobiet na stanowiskach managerskich. Sukcesy w tym zakresie osiągnięto również na polskim rynku, gdzie taką rolę pełni już ponad 45% zatrudnionych kobiet.

Philip Morris to organizacja, która stara się wspierać różne grupy pracownicze – w tym pracujących rodziców. Happy Parents to program, który ułatwia rodzicom zatrudnionym w spółkach Philip Morris w Polsce łączenie obowiązków służbowych i rodzicielskich. Firma zapewnia komfortowe warunki po powrocie do pracy z urlopów rodzicielskich: rodzice wracający z takich urlopów mogą pracować w spółkach Philip Morris w Polsce na pół etatu przez pierwszy miesiąc, zachowując 100% wynagrodzenia. Program przewiduje też możliwość skorzystania z dopłaty do 100% wynagrodzenia przez okres 9 tygodni dla ojców, którzy zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Philip Morris w Polsce przeciera również ścieżki w zakresie zarządzania wiekiem w organizacji. Spółki Philip Morris w Polsce zajmujące się dystrybucją i produkcją jako pierwsze w kraju otrzymały Certyfikat Pracodawcy Dialogu Pokoleń poświadczający skuteczne łączenie i wykorzystywanie potencjału różnych pokoleń w organizacji. Certyfikat nadany spółkom Philip Morris w Polsce poświadcza, że skutecznie łączą one doświadczenia pracowników z 4 różnych pokoleń, wykorzystując w ten sposób w organizacji efekt synergii.

Innowacyjność

Innowacyjność pozytywnie wpływa na markę firmy i jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze przyszłego pracodawcy przez potencjalnych kandydatów. Oczekiwania kandydatów do pracy dotyczące innowacyjności znajdują swoje odzwierciedlenie w liczbie pracowników, którzy pracują w innowacyjnych firmach i wybierają właśnie te, które mogą się tym pochwalić. Jedną z nich, która stawia w centrum zainteresowania pracownika, a z drugiej strony skupia się na innowacji, jest Philip Morris. Obecny na polskim rynku od 25 lat jest jednym z największych pracodawców, dającym zatrudnienie ok. 7 000 tys. osób na terenie całego kraju. Firma jest również w trakcie największej w swojej historii transformacji przekształcając swój biznes na rzecz budowania innowacyjnych rozwiązań oraz przyszłości bez dymu tytoniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co nas czeka na rynku pracy w 2024 r.? Czyli o trendach i wyzwaniach - Portal i.pl

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto