Manager wszech czasów – czyli o dobrym przywództwie w nowej rzeczywistości

Materiał informacyjny PMPL
Ostatnie lata okazały się czasem próby dla wielu managerów, a doświadczenie pandemii i jej gospodarcze konsekwencje, wpłynęły na filozofie zarządzania zespołami. Zarówno małe, średnie, jak i duże biznesy zmagały się z wyzwaniami, wynikającymi z aktualnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Zmieniająca się rzeczywistość, to także zmieniające się oczekiwania pracowników i próba odnalezienia na nie odpowiedzi przez firmy i zespoły zarządzające. O sukcesach mogą mówić Ci, którzy pracownika stawiają zawsze na 1. miejscu oraz potrafili natychmiast zareagować na nowe okoliczności, w których przyszło im funkcjonować.

W nowej rzeczywistości osoby szukające pracy na nowo definiują pojęcie dobrego pracodawcy. Dobry pracodawca to przede wszystkim ten, który potrafił odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Dla wielu okazało się to dużym wyzwaniem. Na wizerunek firmy, w której kandydat chciałby znaleźć zatrudnienie składają się zarówno czynniki istotne od bardzo dawna (np. wysokość wynagrodzenia), jak też wynikające właśnie ze zmian, które przyniosły ostatnie lata (np. możliwość pracy hybrydowej). Tę tendencję potwierdzają również badania: 8 na 10 ankietowanych wskazuje, że głównym czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy jest wysokość wynagrodzenia. Podobna skala osób ma także oczekiwania co do wyboru elastycznego modelu pracy – 73% osób pracujących zdalnie lub hybrydowo jest lepiej nastawionych do ofert pracy, w których pracodawca informuje o możliwości wyboru przez pracownika dowolnego modelu pracy1. To jednak tylko niektóre z elementów wymagających zaadresowania przez organizacje.

Transformacja biznesu w zmieniającym się świecie

Philip Morris działający na polskim rynku od ponad ćwierćwiecza, obecnie jest w trakcie największej w swojej historii transformacji, przekształcając się w firmę technologiczną, działająca w oparciu o nowe technologie i skupioną na tworzeniu przyszłości bez dymu. Celem jest bowiem przyszłość wolna od dymu papierosowego i zastąpienie tradycyjnych papierosów produktami bezdymnymi. Aby móc zrealizować taki plan, konieczna jest również transformacja wewnętrzna.

Firma daje możliwość zatrudnienia ponad 7 tys. osób w Polsce. W stolicy małopolski znajduje się Centrum Usług Wspólnych świadczące wyspecjalizowane usługi finansowe, zakupowe i informatyczne oraz wsparcie z zakresu HR dla spółek z grupy PMI w kilkudziesięciu państwach Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki, a krakowski zespół SCE tworzą osoby z 51 państw, posługujące się 30 językami.

Jest też fabryka, będąca największym centrum produkcyjnym Philip Morris International w Europie, a jednocześnie jednym z największych na świecie. Firma od wielu lat jest również głównym płatnikiem podatku CIT w regionie małopolskim oraz jednym z kluczowych pracodawców, który oferuje pracownikom wiele narzędzi wspierających ich w rozwoju kariery oraz liczne benefity.

Długa lista benefitów…i coś więcej

Ubezpieczenie na życie, przyzakładowe przedszkole czy pracownicza stołówka z dofinansowaniem – na to wszystko mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w Philip Morris w Krakowie. Firma jednak idzie o krok dalej i wprowadza programy oraz narzędzia wspierające realizację strategii opartej na równości i różnorodności oraz będące odpowiedzią na realne potrzeby pracowników. Zarówno krakowska fabryka, jak i pozostałe spółki Philip Morris w Polsce, od lat, na różnych obszarach, działają na rzecz tworzenia równościowego środowiska pracy, w którym każdy – bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie, ma równe szanse na rozwój. Dobrym przykładem są wewnętrzne pogramy realizowane przez pracodawcę oraz certyfikaty będące potwierdzeniem skuteczności podejmowanych kroków:

  • Certyfikat Równych Płac – Philip Morris jako pierwsza firma w Polsce otrzymała Certyfikat Równych Płac, a w ubiegłym roku organizacja z sukcesem przeszła proces recertyfikacji, który potwierdził, że firma wynagradza pracowników równo, a ich wysiłki włożone w rozwój firmy są cenione w ten sam sposób, niezależnie od płci.
  • Certyfikat „Pracodawca Dialogu Pokoleń” - sylwetka polskiego pracownika ma coraz dojrzalszą twarz - tak wynika z prognozy ludności GUS na lata 2014-2050. Na polskim rynku pracy coraz częściej spotykają się przedstawiciele 4 różnych generacji, a ta międzypokoleniowa współpraca staje się wyzwaniem i jednocześnie szansą dla samych pracowników oraz dla pracodawców. Podobnie sytuacja wygląda w szeregach Philip Morris – w tym w krakowskiej fabryce. Organizacja stawia na różnorodność oraz wprowadza narzędzia, które ten międzypokoleniowy dialog mają ułatwić. Za skuteczne łączenie i wykorzystywanie potencjału różnych pokoleń w organizacji został wyróżniony Philip Morris w Polsce – spółki Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o. i Philip Morris Polska S.A., jako pierwsze w kraju otrzymały certyfikat „Pracodawcy Dialogu Pokoleń” będący potwierdzeniem skutecznego zarządzania wiekiem w organizacji. Do firmy chętnie dołączają osoby dopiero co wkraczające na rynek pracy - stażyści, a z drugiej strony celebrowane są okrągłe rocznice pracowników, którzy są z nią związani od 20, 30, a nawet 50 lat.
  • Happy Parents - Osobom wracającym do pracy z urlopów rodzicielskich zapewniono tzw. „miękkie lądowanie” w pierwszym miesiącu pracy. Co to oznacza? W spółkach Philip Morris w Polsce rodzice mogą pracować w tym okresie na pół etatu, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. To ważny element ponownego wdrożenia się w obowiązki oraz odnalezienia się w nowej sytuacji, w której rodzice muszą pogodzić obowiązki domowe ze służbowymi. W ramach drugiej odsłony programu, firma oferowała też ojcom, którzy zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego, możliwość uzyskania dopłaty do 100 proc. wynagrodzenia przez pełnych osiem tygodni. Od 26 kwietnia, czyli od momentu wejścia dyrektywy work-life balance w życie, dopłata jest kontynuowana i wydłużona zgodnie z nowymi regulacjami do 9 tygodni. Oprócz tego pracodawca uwzględnia pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich w procesie podwyżek oraz omawia dalsze plany rozwojowe. W ramach edukacji, pracownicy mają również do dyspozycji wewnętrzne materiały, w których znajdą najważniejsze informacje prawne, formularze dotyczące urlopów rodzicielskich czy dostęp do webinarów prowadzonych przez zewnętrznych specjalistów. Wygodnym dla rodziców rozwiązaniem jest również elastyczna organizacja czasu pracy.
  • Elastyczny czas pracy - pracownicy biurowi mogą wybrać odpowiedni dla siebie 8-godzinny czas pracy w godzinach od 7:30 do 18:30. Spotkania online odbywają się w godzinach 9:30-16:00, z uwzględnieniem przerw pomiędzy kolejnymi. Nie odbywają się spotkania w piątki po godz. 14:00. Dzięki m.in. takim rozwiązaniom pracownicy mają możliwość łatwiejszego łączenia życia zawodowego z osobistym w sposób najbardziej odpowiadający ich potrzebom.
  • Od 1 lipca 2022 r. pracownicy biurowi mają możliwość wyboru i pracują w formule hybrydowej. To elastyczna forma, dająca możliwość dopasowania sposobu pracy do swoich preferencji oraz zdecydowania skąd chce się pracować. Pracownicy mają możliwość wyboru pracy w biurze lub częściowo zdalnie. Oprócz tego pracownicy, którzy zgłoszą taką potrzebę, mają możliwość wypożyczenia podstawowych sprzętów wyposażenia domowego biura, takich jak monitory, stacje dokujące, słuchawki czy klawiatury.
  • Działania na rzecz wspierania równości w rekrutacjach - ogłoszenia rekrutacyjne kierowane są do wszystkich kandydatów i kandydatek. Występuje w nich forma żeńska i męska. Ogłoszenia jasno prezentują także benefity oferowane przez firmę, które są elastyczne i dopasowywane do potrzeb różnych grup przyszłych pracowników. Firma mierzy również proporcje kobiet i mężczyzn wśród osób nowo zatrudnionych, jak również na różnych poziomach organizacji. Jednocześnie w ramach polityki płacowej i zatrudniania pracowników, oferty płacy są takie same bez względu na płeć.
  • Udział kobiet na stanowiskach managerskich – w ubiegłym roku Philip Morris International ogłosił osiągnięcie swojego globalnego celu w zakresie poprawy równowagi płci, zapewniając co najmniej 40-proc. udział kobiet na stanowiskach menedżerskich. O sukcesie można też mówić w przypadku rynku polskiego, gdzie taką funkcję pełni już ponad 45% zatrudnionych kobiet w Philip Morris Polska. Firma wyznacza kolejne kierunki w drodze do budowania środowiska równych szans, np. 35% kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych do 2025 r. Posiadanie zróżnicowanej kadry pracowniczej jest kluczowym elementem w trwającym właśnie procesie transformacji. Nowy cel świadczy również o stałym dążeniu firmy do poprawy reprezentacji płci
  • Program „Benefity w moich rękach” – system benefitów dla pracowników oraz ich bliskich dostępny na platformie kafeterii benefitów „Benefity w Moich Rękach”
  • Program „Siła mentoringu”, dzięki któremu utalentowane liderki i liderzy stają się mentorkami dla pracowników firmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Manager wszech czasów – czyli o dobrym przywództwie w nowej rzeczywistości - Portal i.pl

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto