Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paragon z Moskwy. Czy sankcje pomagają? Gdzie jest drożej - w Polsce czy w stolicy Rosji? Sprawdź te CENY

mat. prasowe PanParagon
Sprawdź te ceny >>>
Sprawdź te ceny >>>mat. prasowe PanParagon
Od momentu napaści Rosji na Ukrainę, większość krajów świata nałożyła sankcje na agresora. Działanie to miało wpłynąć na gospodarkę państwa rządzonego przez Władimira Putina i w efekcie również na asortyment oraz ceny w zwykłych sklepach. Jak po 20 miesiącach od napaści Rosji na Ukrainę, wyglądają ceny w Moskwie? Sprawdź!

Sprawdź te ceny - kliknij TUTAJ!. Kwoty podane są w opisie pod zdjęciami.

Paragon z Moskwy. Czy sankcje pomagają? Gdzie jest drożej - w Polsce czy w stolicy Rosji? Sprawdź te CENY

Eksperci z aplikacji PanParagon dotarli do dowodów zakupu z moskiewskich marketów i przeanalizowali ceny produktów spożywczych, które się na nich znalazły. Dodatkowo, koszty poszczególnych artykułów z Moskwy porównali z ich odpowiednikami w Polsce. Gdzie jest drożej? W Polsce czy w stolicy Rosji, która znajduje się w pierwszej dziesiątce najdroższych miast Europy?

Sprawdź te ceny. Kwoty podane są w opisie pod zdjęciami:

Polska prawie tak droga jak Moskwa

Biorąc pod uwagę wszystkie ujęte w analizie produkty, suma koszyka w Polsce jest niższa od moskiewskiej jedynie o 6,51 zł. Największe rozbieżności widać w przypadku włoskiej szynki prosciutto, której cena w stolicy Rosji była o ponad 7 zł wyższa niż wskazywała na to mediana z polskich paragonów. Sporo tańszy w naszym kraju, bo o 3,56 zł, jest również ser żółty. O około złotówkę mniej niż mieszkańcy Moskwy zapłacimy za płatki ryżowe, masło ekstra oraz salami włoskie. Jeszcze niższe różnice w cenie widać na takich artykułach jak: śmietana 20 proc. (w Polsce porównano ceny ze śmietaną 18 proc.) i twaróg tłusty.

Są jednak produkty, za które Polacy zapłacą więcej niż Moskwianie.

Co w Moskwie jest tańsze, a co droższe?

– Należy pamiętać, że życie w Moskwie jest znacznie droższe niż pozostałych częściach Rosji, dlatego ceny przedstawione w naszym zestawieniu nie są obrazem całej Federacji Rosyjskiej – zaznacza Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Potwierdzeniem powyższego są liczby. Najniższa krajowa w Moskwie w tym roku wynosi 24 801 rubli, czyli 1 116,05 zł, w całej Rosji płaca minimalna stanowi 16 242 rubli (730,89 zł). Natomiast średnia wypłata w stolicy Federacji Rosyjskiej według oficjalnych danych Rosstat w czerwcu 2023 roku wynosiła 138 717 rubli (6 242,26 zł), przeciętna płaca dla całego kraju w tym samym okresie opiewała na kwotę 76 604 rubli (3 447,18 zł). Rozstrzał w średnich zarobkach jest więc kolosalny. Powyższe kwoty to wynagrodzenia netto.

Dla porównania najniższa krajowa w Polsce od stycznia 2023 stanowi kwotę 2 709 zł netto, a przeciętne zarobki w sierpniu w sektorze przedsiębiorstw wynosiły 5350 zł netto.

Moskiewskie ceny zostały przeliczone według kursu 1 RUB = 0,045 PLN

Sprawdź te ceny. Kwoty podane są w opisie pod zdjęciami:

Sprawdź te ceny >>>

Paragon z Moskwy. Czy sankcje pomagają? Gdzie jest drożej - ...

Dlaczego nie porównano Warszawy z Moskwą?

Jak wyjaśniają eksperci z aplikacji PanParagon, ceny artykułów spożywczych w sklepach sieciowych są do siebie bardzo zbliżone niezależnie od ich umiejscowienia. Dlatego z punktu widzenia metodyki badania nie ma znaczenia czy w analizie występuje konkretne miasto czy cały obszar Polski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paragon z Moskwy. Czy sankcje pomagają? Gdzie jest drożej - w Polsce czy w stolicy Rosji? Sprawdź te CENY - Katowice Nasze Miasto

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto