MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To są najbogatsze firmy z woj. śląskiego - sprawdź TOP 15! Zobacz RANKING

red
Sprawdź, które firmy w region są największe >>>
Sprawdź, które firmy w region są największe >>>pixabay
BIZNES. Diamenty Forbesa 2022. Miesięcznik Forbes we współpracy z ING opracował zestawienie najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Przedsiębiorstwa, które znalazły się na liście, mogą szczycić się tytułem Diamentów Forbesa. W galerii prezentujemy TOP 15 najbogatszych firm z woj. śląskiego, w których przychody przekroczyły 250 milionów złotych.

Na diamentowej mapie Śląska znajduje się wiele firm zajmujących się produkcją czy naprawą maszyn górniczych, znaczną grupę stanowią przedsiębiorstwa produkujące wyroby hutniczo-metalowe.

Nasz region z 708 diamentowymi firmami zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby laureatów w kraju. Na Śląsku jest zarejestrowanych 10,6 proc. krajowych firm, w 2020 roku przybyło blisko 31 tys. nowych. Najwięcej – 103 – diamentowych firm ma siedzibę w Katowicach.

Kliknij i zobacz TOP 15 najbogatszych firm z woj. śląskiego!

W województwie śląskim 25,9 proc. wszystkich laureatów stanowią średnie spółki, to jeden z najwyższych wskaźników na liście Diamenty Forbesa 2022. W tej grupie przedsiębiorstw liderem jest spółka z branży IT, Alteris z Katowic.

Trzy kategorie według przychodów ze sprzedaży

W zestawieniu znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Pod uwagę brano firmy, które do KRS złożyły sprawozdanie finansowe lub bezpośrednio przesłały je do Dun & Bradstreet Poland. Eliminowane są przedsiębiorstwa znajdujące się w upadłości lub likwidacji. Diamentami Forbesa zostały te o dodatnim wyniku finansowym i o współczynniku ryzyka współpracy wyższym niż 4, ocenianym według ratingu Dun & Bradstreet Poland.

Podzielone są one na trzy kategorie według przychodów ze sprzedaży w ostatnim roku obrachunkowym: firmy małe (przychody 5–50 milionów złotych), firmy średnie (przychody od 50 do 250 milionów złotych), firmy duże (przychody powyżej 250 mln zł) - podaje redakcja Forbesa.

Jak czytamy na stronie Forbes.pl, wywiadownia Dun & Bradstreet Poland zebrała dane firm, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego za lata 2016–2020. Na tej podstawie powstała rekordowo długa lista blisko 15 tys. przedsiębiorstw, którym Dun & Bradstreet Poland przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają kontrahentom z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające wszystkie te warunki dodatkowo musiały wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To są najbogatsze firmy z woj. śląskiego - sprawdź TOP 15! Zobacz RANKING - Katowice Nasze Miasto

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto